אורן קובי: “עדיין לא מאוחר לעלות על רכבת הביטקוין”

הביטקוין הוא אחד מאפיקי ההשקעה המוזרים. כל כך הרבה אנשים משקיעים בו, וזאת למרות שלא ברור עדיין למה הוא משמש באמת. בשיאו, הגיע לשווי של עשרים אלף דולרים, ולאחר מכן נחת קשות. ב-2019, הביטקוין די דשדש באיזור של 3500 דולר לביטקוין אחד. לפתע, חלה עלייה מעניינת, שהגיעה ביוני בשיאה ל-12,575 דולר.

משקיעים רבים שיושבים על הגדר בקשר לביטקוין, חושבים שאולי הם איחרו את הרכבת כבר. אחרי שהביטקוין דשדש במספרים נמוכים, שוב התנפחה לה בועה ואין טעם לקנות במחיר הגבוה. עם זאת, צריך לזכור שחודש יולי היה חודש אדום במיוחד למשקיעי הביטקוין, כאשר המטבע ירד מתחת לשער העשרת אלפים דולרים. לפי אורן קובי, תרמו לכך ציטוטים של טראמפ בנושא ביטקוין באותו חודש, וכן שימוע בסנאט שנערך לפייסבוק על רקע בקשה להנפיק את מטבע “הליברה” שלה, שהורידו את כל מטבעות הקריפטו.

עכשיו השאלה היא כיצד לצפות לאיזה כיוון יפנה הביטקוין בעתיד הקרוב. לפי אורן קובי, סיכוי לא רע שהכיוון הוא צפונה. ראשית, צריך לזכור, מבחינת ניתוח טכני, ששער השיא עוד רחוק מהשער הנוכחי, ויש לאן לעלות. אמנם אין לשוק את האנרגיה שהייתה אז, אולם בתקופת השיא, שוק המניות היה במספרים אחרים לחלוטין משל היום. כיום, שוק המניות נמצא באי ודאות מקסימלית, כאשר עקומות האג”ח של ארה”ב ובריטניה מתהפכות היום לראשונה מאז המשבר הפיננסי של 2008, דבר שגורר תגובה חריפה בשווקים. לפי מומחה ההשקעות אורן קובי, כאשר אג”ח לעשר שנים נותן תשואה נמוכה יותר מאג”ח לשנתיים, משמע השוק אינו מאמין באג”ח הממשלתי, וביכולת של המדינות הללו לצמוח, והמיתון קרוב מתמיד.

ידוע שבתקופת מיתון, אנשים בורחים לזהב. אולם לפי אורן קובי, סיכוי שאנשים יברחו גם לביטקוין: “הזהב נמצא במחיר גבוה כבר היום. עם זאת, לביטקוין יש לאן לעלות. כמו כן, כאשר אנשים לא מאמינים בכלכלה מרכזית של מדינה, הם בורחים לזהב כי הערך שלו עצמאי. אולם גם הערך של ביטקוין עצמאי בדיוק באותו אופן, ותלוי רק בביקוש אליו. לכן, במשבר הקרוב, שקיומו הוא די ודאי, אנשים צפויים לברוח לביטקוין”. יש לציין אינדיקציה נוספת חזקה לתמיכה בביטקוין, והוא שהתפרסם בפייננשל טיימס אתמול שניו זילנד מאפשרת למעסיקים במשק לשלם בביטקוין ומטבעות מבוזרים.